Pages

Sunday, August 13, 2017

Letnja biblioteka!

Ovog leta sam pomalo i čitala, pa ću vam u ovom postu pisati o knjigama koje sam uspela da ugrabim. ☺
(Knjige koje sam zimus pročitala ⇨ 📚)

Prva na spisku je Pre nego što zaspim Stivena Votsona. Kristina je spisateljica koja je doživela nesreću i pamćenje joj se gubi kada zaspi. Svakog jutra se budi uplašena i izgubljena, pored njoj nepoznatog čoveka, u stranoj kući. Svakog jutra se ponovo upoznaje sa njim, kućom, slikama koje joj on ostavlja kako bi shvatila ko je i gde je. Međutim, jednog dana dobija poziv od doktora Eda, koji joj govori da u ormaru pronađe dnevnik. Pomalo skeptična, zbunjena i nepoverljiva, Kristina ipak otvara ormar u kojem, na svoje iznenađenje, pronalazi dnevnik. Seda na krevet i počinje da čita, a ne može ni da nasluti šta je sve u njemu zapisala...
Ova knjiga me je oduševila. Nisam je ispustila dok je nisam pročitala do kraja. Ni sad ne znam šta bih mogla da kažem o njoj, osim možda ovoga: Mozak i um su neverovatne stvari kojima tako lako može da se igra, a ljudi su spremni na mnogo toga kada nešto požele. Ako budete imali priliku, obavezno je pročitajte!


Kao i uvek, Šeldon nikoga ne ostavlja ravnodušnim. Nastavak knjige Ako dočekam sutra - Sutra je novi dan - donosi nove događaje starim junacima, Trejsi i Džefu. Kada jednog dana ona nestane, Džef ne prestaje da veruje da je i dalje živa iako svi misle drugačije. Ostavivši pljačke za sobom, Trejsi je započela novi život daleko od svih, ali izgleda da neko iz njene i Džefove prošlosti želi osvetu. Serije novih pljački koje neodoljivo podsećaju na bivšu majstoricu dovešće Trejsi do susreta sa onim što je sve ovo vreme pokušavala da izbegne i zaboravi. Nepredvidivi zapleti drže pažnju do samog kraja i ostavljaju bez teksta. Mislim da postoji još jedan nastavak o Trejsi i Džefu, pa se nadam da ću ga uskoro naći. Ovo je definitivno jedan od mojih omiljenih serijala knjiga!


Sledeća knjiga je Bez oklevanja koju je napisala Sandra Braun. Belami je imala 12 godina kada joj je sestra Suzan ubijena. Sada je objavila knjigu o ovom zločinu pod pseudonimom, ali skrivanje joj ne uspeva i javnost ubrzo saznaje ko je. Knjiga joj donosi nevolje povezane sa sestrinom smrću, a u život joj se vraća i jedan od osumnjičenih, Dent Karter, koji nema baš prijatnu prošlost sa Belaminom (inače imućnom) porodicom. Uz Denta pokušava da shvati ko joj ovo smešta, ali javlja se novi problem - njena sećanja o zločinu više ne izgledaju tako čisto i istinito. 
Ovo je jedna od onih knjiga koje su dobre i to je to. Zanimljiva je, ima dobru radnju, i onda dolazi ono ali. Prazno. Ne znam zašto je ostavila takav utisak na mene, mada daleko od toga da ne treba da joj pružite šansu. Ukusi su različiti i možda se vama baš dopadne. ☺


Tu je i prva knjiga Nore Roberts koju sam pročitala. U pitanju je Mesec nad Karolinom, a radi se o Tori Bodin, sada ženi koja se vraća u gradić u kojem je odrasla. Njeno detinjstvo nije bilo srećno - otac ju je često tukao a majka nije smela da mu se suprotstavi. Jedini izlaz bila joj je drugarica Houp s kojom je provodila najlepše trenutke. Međutim, Houp je tada ubijena a Tori odvodi njenog tatu i brata, kao i policajce, na mesto zločina, iako ranije nije bila tamo. Houpin ubica nikada nije otkriven. Seleći se iz grada u grad od kada je pobegla od roditelja, menjala je svoju ličnost, ali nikada nije zaboravila svoju najbolju drugaricu i sada je došlo vreme da se vrati u Progres. Iako je želela da ovde započne nov i miran život, gde će imati svoju radnju, prošlost joj ne dozvoljava da je se otarasi. Sećanja su sve jača, a opasnost vreba svuda, baš kao i Houpin ubica. 
Sada mi je jasno zašto toliko ljudi voli Norine knjige! Pomalo misteriozno, ovo štivo je jako zanimljivo, prosto vas vuče da čitate dalje. Ni jednog trenutka vam ne da mira, i ako ste mislili da je sve jasno, varate se. Odlična knjiga, sve preporuke!


Nešto najbolje što sam ovog leta, a možda i ikada pročitala je Da Vinčijev kod Dena Brauna. Toliko toga što se dovodi u pitanje, toliko neverovatno dobro osmišljeno i napisano, toliko zapanjujuće i očaravajuće. Pravi primer za "mind blown". Jedno ubistvo dovešće do takvih otkrića za obične ljude da je skoro nemoguće da poveruju u njihovu stvarnost. Genijalno, maestralno, fascinantno.  


To je sve za ovaj post, nadam se da vam se dopao i da vam je bar jedna knjiga zapala za oko. U komentarima ostavite neke koje su vas očarale, kao i ideje i želje za naredne postove, a mi se čitamo u sledećem! ☺

Saturday, August 5, 2017

Vrednost lepe reči

Pre par dana sam naišla na sliku na kojoj piše: "Koliko biste bili lepi kada bi se sve reči koje izgovorite ispisivale na vama?"
Ova rečenica me je malo zagolicala. Nikada nisam toliko razmišljala o onome što kažem. Na koji način to kažem. Verujem da retko ko i misli na uticaj koji reči ostavljaju na sagovornika. Koliko mogu da pomognu, da usreće, da zabole. Ne uče nas da razmišljamo o tome. Od malena se sve vrti oko lepote i izgleda. Iako to jeste prva stvar koju primetimo kod nekoga, daleko od toga da sme da bude jedina.


Reči su neverovatno oružje. Tako opasno, tako predivno. Očaravajuće i zadivljujuće, oporo i gorko. Oštro poput mača, nežno kao najfiniji pamuk. Opuštajuće, intrigirajuće. Ne shvatamo koliku snagu i moć nosimo u sebi. Razmenjujemo je sa najbližima i sa potpunim neznancima. Dajemo je i primamo bez neke velike zahvalnosti, bez truda, bez osećajanosti. Hladno i nezrelo. A može da bude tako lepo.

Duša. Sreća. Đurđevak. Nada. Jutro. Detinjstvo. Grlica. Bajka. Majušno. Plavetnilo. Smešak. Povetarac. Nebo. Sloboda. Majka. 

Toliko reči koje mogu da promene život. Da ga preokrenu za 360 stepeni. Ulepšaju i unište. 


Reči su kao igra vešanja. Jedno pogrešno slovo i "obesio" si čoveka. Jedno dobro slovo i spasićeš ga. U stvarnosti, ljudi se obese, upucaju - svesno i namerno umiru na različite načine jer ne vide drugi izlaz. Ali kao i čiki iz igre, život im je gotov - zbog reči koje im je neko uputio, koje im upućuje svakodnevno, bez sažaljenja i oklevanja. Lepa reč, savet, podrška - to je ono što menja život. Osobu. Svet.



Zato razmislite kada sledeći put poželite da opsujete, da nekoga uvredite, ponizite. Koliko biste bili lepi kada bi se te reči ispisale na vama?

Monday, July 31, 2017

Letnja Pomoć Prijatelja (LPP)

Auh. Šest meseci bez ijednog posta. Nula. Zašto? Ne znam. Da li mi je nedostajalo? Jeste. Da ne dužim - žao mi je i potrudiću se da se ne ponovi. Ali, ova pauza me je napunila idejama i jedva čekam da ih pretočim u brdo novih postova, koje počinje od ovog.

LPP, iliti Letnja Pomoć Prijatelja tema je današnjeg posta, pa krenimo bez odugovlačenja ☺


Neprijatelj #1 - Dosada

Bilo da ste na moru ili kod kuće ili pak odbrojavate dane do putovanja, ova boljka može da bude veoma naporna, pogotovo kad vrućina udari u glavu, pa mogućnosti samo isparavaju jedna za drugom. Sedenje u krevetu pored klime, uz Instagram, Pinterest i sladoled javlja se kao prvo rešenje, ali ne treba da bude i jedino. Evo par ideja kako da pobedite prvu prepreku:

~ Istražujte grad u kom se nalazite, čak i ako u njemu živite. Igrajte se turista, prošetajte po ulicama kao stranci, posetite znamenitosti grada, sedite u lep kafić, počastite se nekim specijalitetom, trčite po pesku na plaži, pronađite zanimljive kutke i prodavnice, slušajte šum talasa, upoznajte nove ljude i drugu kulturu. Uživajte u tom putovanju, fotografišite, ali i proživite trenutak - gledajte zalazak sunca, upijajte mirise prirode, posmatrajte okolinu, slušajte vetar i prepustite se.



~ Gledajte neku dobru seriju (Game of Thrones) ili film (Pirates of the Caribbean, Real Steel, Charlie and the chocolate factory, The parents trap), a ako želite da odmorite oči od elektronskih uređaja, knjigu u ruke (Devojka iz Bruklina, Pre nego što zaspim, Da Vinčijev kod, Čiča Gorio, Poslednji voz za Istanbul, Serija nesrećnih događaja) i uživajte!


~ Posvetite se nekom hobiju. Bilo da je u pitanju crtanje, slikanje, fotografisanje, sviranje, gluma, pevanje, pisanje, eksperimentisanje sa diy projektima.. Radite nešto što volite, što vam pričinjava zadovoljstvo i čini srećnima.


~ Učite strani jezik. Duolingo je aplikacija koja omogućava učenje raznih jezika i to besplatno. Možete da izaberete jezik sa kojeg želite da učite (srpski nije u toj ponudi), i u zavisnosti od njega birate jezik(e) koje želite da učite. Ako u školi učite, na primer, nemački, ovde možete da ga usavršite, a možete i da uzmete neki drugi - francuski, ruski, španski, turski... Samo malo volje je potrebno da krenete, radite svaki dan i rezultati će polako dolaziti.



Neprijatelj #2 - Komarci, pčele, bube i bubice

Ako nešto ne volim kada je leto u pitanju, onda su to bube. Nije bitno koje vrste, ali ako zuje, bruje, bodu i iskaču sa svih strana, ne želim ih u blizini. Pošto ne možemo da ih izbegnemo, bar možemo da se, koliko-toliko, zaštitimo od njihovih napada:

~ Koristite Autan ili već nešto za zaštitu od ujeda komaraca. Najbolji mi je Autan u stiku - lepo se namažem debelim slojem i komarci samo beže.

~ U slučaju da vas ubode pčela/osa, uberite tri različite travčice, malo ih izmuljajte rukama i stavite na ubod. Bol će se ubrzo smanjiti, a i bude malo manje strašno. Možete da stavite i nešto hladno - led ili flašu vode, da ublaži otok.



~ Kada sedite napolju, možete da upalite one splirale koje rasteruju komarce. Provereno rade.

~ Ako imate probleme sa pčelama i osama koje ne prestaju da pristižu, u plastičnu flašu (eventualno čašu) sipajte alkohol i koka kolu. Koka kola ih privlači jer je slatka, pa samo upadaju u tečnost. Udave se, bude mi ih žao, ali sa njima jednostavno nema kompromisa.

~ Pomirimo se sa činjenicom da bubetina, buba i bubica uvek ima, uvek će ih i biti, pa jednostavno treba da se trudimo da ne dolazimo u kontakt s njima. Što je sigurno, sigurno je.


Neprijatelj #3 - Sunce i sunčanje

Na plaži ili na ulici, izlaganje suncu je neizbežno, pa treba da se zaštitimo što efikasnije:

~ Krema ili sprej za sunčanje su neizbežni pre izlaska napolje. Skala zaštitnih faktora je široka, pa bitajte koji vam najviše odgovara. Kada sam na moru, u početku koristim faktor 30, a čim "uhvatim" malo boje pređem na niži, pa ga skoro i ne koristim. Nije baš zdravo za kožu, znam, ali probaću da se naviknem na to mackanje ☺

~ Kačket ili šešir i naočare za sunce su spas za lice i glavu, a osim što štite, izgledaju lepo uz bilo koju odevnu kombinaciju.



~ Izbegavajte da izlazite napolje kada je sunce najjače. Bićete zahvalni sami sebi što ste odoleli iskušenju da se čvarite u 13h kada se "najbrže crni"


Nadam se da vam se ovaj post dopao i da vam je pomogao, a mi se čitamo u sledećem! ☺

Tuesday, January 31, 2017

Januarska biblioteka!

2017. godinu sam započela knjigama, pa uvodim i novi serijal postova - mesečnu biblioteku, gde ću svakog meseca sa vama deliti ono što sam pročitala. Pa, krenimo odmah! 

Januar su obeležile tri knjige - "Poslednji voz za Istanbul", Ajše Kulin, "Zvezde sijaju s neba", Sindija Šeldona i "Devojka iz Bruklina", Gijoma Musoa. 


Ova Šeldonova knjiga je jako dobra, međutim, ima on i boljih. Radi se o devojci Lari Kameron koja je kao mala živela s ocem. Majka joj je umrla, kao i Larin brat blizanac još na rođenju, za šta njen otac krivi svoju ćerku i ne pokazuje joj ni malo ljubavi. Kada se razboli, Lara vodi računa o njemu i uči o izgradnji i arhitekturi. San joj je da bude uspešna u tom polju, što joj i uspeva. Mlada je i ambiciozna, nalazi ljubav svog života, upliće se u opasne stvari. Rizikuje, gubi, nada se, dobija, pada i ustaje. Jednostavno, priča koja se guta i ne ispušta do kraja. 


Poslednji voz za Istanbul je priča o Drugom svetskom ratu i problemima koje je ono donelo mnogim ljudima, o ljubavi, bežanju, borbi i životu. Predivna knjiga koja vas neće ostaviti ravnodušnima. 


I, najbolje za kraj. Definitivno najbolja Musoova knjiga koju sam do sada pročitala. Ana svom budućem mužu otkriva strašnu tajnu. On odlazi i ne dopušta joj da objasni, a kada shvati šta je uradio, vraća se, ali kasno. Ane nema, a on se neće smiriti dok je ne pronađe, iako ni ne naslućuje šta će otkriti o njenom životu. Priča puna zapleta sa neočekivanim krajem će vas potpuno oduševiti i osvojiti.



To je sve za ovaj post, a mi se čitamo u sledećem! ❤

Thursday, January 19, 2017

Kraj taga Potroši 5 do 31.12.2016.

Danas je konačno došao red i na ovaj post! Sve slike su od 31. decembra, tako da sam ove proizvode trošila do tad iako kasnim sa pisanjem. Pa, krenimo odmah! 

Ono što sam skroz potrošila još pre mesec dana jeste Still regenerator sa keratinom. Lep balsam, miriše na žvake i roze je boje, a cena mu je bila oko 350 dinara za 400ml. Njegovu sliku neću ubacivati jer je izgledao užasno zbog vode, ali možete ga pogledati na internetu ili u ovom postu. 


Sledeća je Le Petit Marseiliais hidratantna krema za telo. Dobila sam je na poklon tako da cenu ne znam, ali ova kremica je odlična. Divno miriše, a nega je još bolja. Malo je gušća ali je koža brzo upija. Kao što vidite, ostalo je još jako malo, što govori koliko mi se i dopala. 


Zatim, tu je Loreal Elseve Total Repair Express Conditioner sprej za kosu. Koštao je nekih 500 dinara u DM-u. Ova prskalica radi ono što i kaže - omekšava krajeve i olakšava raščešljavanje. Lepo miriše, ne otežava kosu, ali se neverovatno sporo troši, pa po slici možete da vidite da nisam ni do pola stigla. Ali sve u svemu, odlična stvarčica. 


Pretposlednja je još jedna prskalica, ali za telo i to Fruttini Lubenica. Bio je oko 300 dinara u DM-u. Lagan sprej, lepo i osvežavajuće miriše, baš na lubenicu i više je letnji miris, pa ga možda zato nisam ni koristila nešto mnogo, a možda i zato što više koristim Victoria's Secret mist, koji je dosta dugotrajniji. 


I za kraj, EOS balsam za usta. Divna mazalica, jako lepo neguje i dosta mi je pomogla u ovim zimskim danima. Bila je oko 800 dinara u DM-u, i kao što vidite, skroz je otišao i to zasluženo. 



Da li je ovaj tag bio uspešan? Paa, rekla bih da baš i nije. Dva proizvoda sam skroz potrošila, jedan skoro do kraja, a preostala dva jedva pola. Ma, biće bolje drugi put, sa drugim proizvodima. 

Kako se vama dopao ovaj tag? Da li želite da uradim još neki?
Uživajte, a mi se čitamo u sledećem postu! ❤

Saturday, January 14, 2017

Oči u oči sa štednjom!

Uvek je dobro imati neku ušteđevinu sa strane. Bilo da vam treba za nešto konkretno ili čisto da se nađe, danas ću vam pokazati kako sve možete da zaradite i uštedite novac u ovim tinejdžerskim godinama.

Postoji pregršt poslova koje i mi možemo da radimo, pa evo nekih od njih. 

Ako imate komšije koji drže psa u stanu, ponudite se da ga prošetate, a zauzvrat ćete dobiti neki dinar.



U vašoj zgradi sigurno ima starijih ljudi, pa zašto ne biste otišli u kupovinu za njih? Napravite spisak svih komšija za koje kupujete i šta im kupujete, koliko to košta i pošteno im vratite kusur, a oni će vašu pažnju nagraditi. 


Ako dobro znate matematiku ili engleski, ili bilo koji drugi predmet, možete da dajete privatne časove deci vaših komšija ili prijatelja vaših roditelja. Osim što ćete zaraditi, ovako ćete i utvrditi svoje znanje, i pomoći drugome.


Ako volite decu, budite bejbisiter(ka) nekom od komšija ili prijatelja. Samo, vodite računa, to nije bezazlena igra, jer deca nisu igračke i na njih stvarno treba paziti. 


Ako ste kreativni i volite da pravite svašta, možete svoja mala remek dela da prodajete. Ramovi za slike, ukrasi, nakit, slike, jastuci... Postoji mnogo sajtova poput Kupujem-prodajem, Lalafo itd. gde svoj hobi možete i da unovčite, a takođe možete da prodajete na tezgama pred Dan zaljubljenih, 8. mart, novogodišnje i božićne praznike... 







U kući sigurno imate stare udžbenike koji vam više ne trebaju, a da ne bi skupljali prašinu, prodajte ih. Postavite oglas na nekom sajtu ili kontaktirajte nekoga kome trebaju knjige za novu školsku godinu. Samo, nemojte da prodajete neočuvane knjige, jer neko ipak treba da ih koristi. Zato prestanite da žvrljate knjige koje sada koriste jer one mogu da vam donesu dosta novca. 
Takođe možete da prodate ili poklonite očuvanu odeću koja vam je mala ili je ne nosite. Nekome će sigurno dobro doći. 


Ko još ne voli da izigrava fotografa? Igrajte se i vi! Fotografišite drugarice, ili neka slavlja, prirodu... Te slike izradite i prodajte onima koji su na slici, ili onima koji bi želeli da ih kupe. Njihova cena neće biti velika, ali, malo po malo, pa možda razvijete i svoju fotografsku radnju. ☺



Ako vas zabavlja šminkanje, a i dobri ste u tome, počnite da šminkate druge za izlaske, rođendane, svadbe, proslave... Možete i da pravite frizure, ili da radite ili crtate nokte. Malo se reklamirajte, a kada mušterije vide koliko ste dobri, posao će se širiti sam od sebe. 






Otvorite blog ili jutjub kanal. Osim što je zabavno, ovo kasnije može da vam postane i posao. Skupljajte publiku, reklamirajte se, napravite instagram i fejs stranicu svog bloga/jutjub kanala, trudite se i vaš rad će biti nagrađen, ali samo ako ga volite i uživate u tome. 


A sada malo o skladištenju ušteđevine. 
Novac možete da skladištite na milion načina, ali pokazaću vam dva koja su meni bila najsimpatičnija. 

Prvi je prikazan na slici ispod. Uzmite kutiju i oblepite je slikama stvari ili mesta za koje taj novac skupljate. Svaki dinar ubacujte ovde i, kada se kasica napuni do kraja, izručite novac i zasluženo potrošite svoju ušteđevinu. 



Što se drugog načina tiče, trebaće vam:
•slika stvari ili mesta za koje štedite, 
•olovka, 
•makaze,
•karton ili malo tvrđi papir i 
•koverat.

U zavisnosti od toga koliko vam novca treba, sliku isecite na nekoliko delova - kocki, kružića, trouglića... Na poleđini svakog isečka napišite koju količinu novca on predstavlja. Te deliće ćete lepiti sa jedne strane kartona kada novac koji se nalazi na papiriću ubacite u koverat, koji treba da zalepite sa druge strane kartona. Koverat može da zameni i običan papir koji ćete zalepiti, ali jednu stranu ostavite odlepljenu, jer u nju stavljamo novac. Kada zalepite celu "slagalicu", imaćete dovoljno novca da ušteđevinu potrošite na ono što ste i želeli! 

Nadam se da vam se ovaj post dopao i da sam vam bar malo pomogla u štednji, a mi se čitamo u sledećem!  ♥

Thursday, January 5, 2017

Ovog raspusta...

Na radost svih nas školaraca, ovaj (nazovi) zimski raspust je produžen za dva dana, pa hajde da ga iskoristimo najbolje što možemo! Ovog raspusta... 

Čitajte, što više to bolje. Tokom školske godine baš i nema slobodnog vremena za opuštanje uz knjige, pa zato ovaj raspust iskoristite upravo za to. Moje preporuke možete da pogledate ovde



Opustite se. Za dobro opuštanje je nezaobilazna topla kupka, pa zato trk u kupatilo, napunite kadu, upalite sveće, uzmite omiljeni magazin i prepustite se uživanju. 



Družite se. Nije bitno da li sa sestrom, društvom, bratom, mamom, tetkom, tatom. Izađite na toplu čokoladu, ili kolače. Ili samo u šetnju. Izađite iz kuće i uživajte u zimskim čarolijama. Ako imate više sreće pa u vašem kraju ima dosta snega, sankanje, grudvanje, pravljenje sneška itd. nikako ne preskačite. Najlepši zimski provod je na snegu!



Organizujte veče porodičnih društvenih igara, na primer čoveče ne ljuti se, tvister, monopol, riziko, remi, tač, uno... Ima ih pregršt, a smeh i zabava su zagarantovani! 



Crtajte, bojite, fotografišite i pravite. Internet je pun diy ideja za dekoraciju sobe, pa vam je ovaj raspust savršena prilika da napravite one koje ste već dugo želeli. Izađite iz kuće i napravite nekoliko zimskih fotografija kojima ćete se kasnije sigurno diviti. A da biste se još više opustili, obojite neki lep crtež skinut sa interneta ili iz bojanke.










Kuvajte! Sami, sa mamom, bakom ili drugaricom, ili bilo kim. Pronađite zanimljive recepte na Pinterestu, nabavite sve sastojke i krenite u akciju, a kasnije ćete uživati u degustaciji i biti ponosni na svoja mala kulinarska remek dela. Ovde pogledajte recept koji sam podelila sa vama prošle godine. 


Ako vam se ne čita, onda gledajte filmove i serije uz toplu čokoladu i grickalice. Dodajte malo cozy atmosfere i uživajte!


A za kraj, iako je raspust, nije na odmet malo učenja, pogotovo zbog kraja polugodišta, kada će svi profesori navaliti sa ispitivanjima i kontrolnim i pismenim vežbama. Zato knjige u ruke i počnite na vreme! 


Uživajte na raspustu, a mi se čitamo u sledećem postu! ♥