Pages

Saturday, November 19, 2016

Mačeća jesen

Ovih dana sam malo fotografisala, a mace su bile raspoložene za poziranje, pa vam u ovom postu donosim malo drugačiju jesen. Uživajte!  ♥



















Sunday, November 13, 2016

Oči u oči sa učenjem!

Prvi školski udar samo što je prošao, a već se sprema novi, i valja se spremiti na vreme. Zato vam danas donosim savete i predloge u vezi sa učenjem, što je zapravo update ovakvog posta iz 2015. godine koji možete da pročitate ovde.

Prva važna stvar je organizacija. Dakle, u planeru uvek beleži ispitivanje, kontrolne i pismene zadatke, lektire i slično kako bi znala za kad šta imaš da spremiš.

Sada, krenimo iz početka.
Situacija 1: učenje nove lekcije u školi
Koliko god teško bilo, pokušaj da budeš skoncentrisana na času. Slušaj profesora i hvataj beleške, pogotove one koje i sam profa napiše na tabli ili više puta ponovi. Kada si uključena u rad i pratiš o čemu se priča, zapamtićeš neke stvari i kasnije će ti biti lakše da to naučiš kod kuće. Jeste naporno sedeti 7 časova u školi i svakog profesora pomno pratiti, ali pokušaj. Takođe možeš i da razgraničiš predmete na kojima moraš da pratiš od onih koje možeš i sama da naučiš kod kuće, pa se na njima malo opusti.



Situacija 2: učenje te iste lekcije kod kuće
Kad dođeš kući iz škole, poslednja stvar koju želiš da uradiš je svakako ponovno učenje, pogotovo ako si druga smena. Razumljivo. Ali bar prelistaj beleške od tog dana, kako bi ti se nešto zadržalo u glavi i za sutra. A kad dođe to sutra i sedneš da učiš, dobro se  pripremi:
~obuci nešto udobno što nije pidžama, a kosu vezi u rep ili punđu, čisto da ne ide u lice
~sedi za što i skloni sve nepotrebne stvarčice sa njega
~isključi mobilni
~ako ti odgovara, isključi svu muziku koja se čuje i zatvoro vrata da bi izbegla zvuke iz kuhinje (na primer), mada ja bolje radim kada čujem nešto u pozadini
~izvadi knjige, sveske, beleške, olovke i sve ostalo što ti je neophodno
~idi u toalet, popij vodu, pojedi neku voćku i obavi sve ostalo što moraš da obaviš pre nego što stvarno počneš da učiš
~zasuci rukave i počni!




Za početak, otvori lekciju u knjizi i u svesci, pa napravi mapu uma. Šta je mapa uma? To je sažetak cele lekcije na jednom papiru uz ključne pojmove i super kratka objašnjenja (ako su neophodna).
Dakle, mapa uma zapravi služi kao podsetnik u kasnijem obnavljanju, a takođe daje i sliku celu lekcije koju učiš.


Kada završiš sa mapom, polako i sa razumevanjem čitaj tekst lekcije iz knjige i kombinuj sa onim iz sveske. Iako bi mi bilo lakše da radim s markerima u raznim bojama, sada u srednjoj školi uzimam polovne knjige, tako da su već ispisane, a ako se nađe neka nova, trudim se da je čuvam da bih mogla kasnije da je prodam ili pozajmim. Sa druge strane, beleške hvatam olovkom, tako da mi markeri umrljaju tekst i ono što sam pisala ni na šta ne liči. Zato sistem sa markerima kod mene ne funkcioniše, što ne znači da vi ne treba da ga koristite. Ako vam takav sistem ipak odgovara, bitno je da svaka boja označava određeni pojam, a primer pogledajte na slici ispod.


Dok učiš, ne dozvoli da te bilo šta ometa. Čitaj, čitaj, zapisuj sa strane, u svesci, na papiru, podvuci, pamti. I uči sa razumevanjem.


U boljem razumevanju gradiva dosta pomažu i dokumentarci o tim temama. Nakon što naučiš lekciju, na primer o Krstaškim ratovima, pronađi na internetu emisiju o njima. Oduzeće ti više vremena, ali meni takve stvari pomažu i bude mi jasnije, jer u udžbenicima nije uvek sve lepo objašnjeno, i mislim da vredi pokušati.

Kada naučiš, moraš redovno da obnavljaš gradivo kako ga ne bi zaboravila, a u tome mogu da ti pomognu i pitanja i testovi iz knjige sa kraja lekcije ili oblasti.

Važno je da praviš pauze. Niko ne može da uči sedam sati bez prestanka. Pronađi sistem koji ti odgovara: na primer, uči 50 minuta, pa napravi pauzu od 10 minuta. U toku pauze malo prošetaj po kući, popij vodu, nešto gricni i opusti se za to kratko vreme, a onda se vrati za sto i nastavi da učiš.
I ne zaboravi da se nagradiš za odličnu ocenu ili pohvalu profesora.

Pronađi inspiraciju za učenje. Ima milion slika na internetu koje će te naterati da već jednom naučiš to što imaš i popraviš ocene, a pogledaj i neki video na youtube-u koji će te motivisati u daljem radu (pogledaj: twinklinglena)











Nadam se da sam vam ovim postom bar malo pomogla u učenju, u komentarima ostavite svoje savete i predloge za naredne postove :)
Prijavite se na moj blog, a mi se čitamo u sledećem postu! ♥

Monday, November 7, 2016

Tag potroši 5 do 31.12.2016.

Evo i prvog taga na mom blogu! Kao što mu i sam naziv kaže, izabrala sam 5 proizvoda koje ću potrošiti do 31.12.2016. godine. Ili ću se bar potruditi da ih potrošim hahah. 

Na slici ispod možete da vidite koje sam proizvode odabrala. Zašto baš njih? Pa, volim sve ove stvarčice i mislim da su super, ali ih ili odavno imam pa je vreme da ih što pre potrošim, ili ih ne koristim često jer zaboravim (čitaj: mrzi me). Zato se nadam da ću ih zbog ovog taga više koristiti i ubrzo potrošiti. 


Prva stvar je eos balzam za usne. Imam ga od juna i za ovo vreme sam ga malo potrošila, pa je zato zauzeo svoje mesto u ovom tagu.


Sledeća prskalica je Fruttini body mist od lubenice koji predivno miriše, ali se miris kratko zadržava na koži i zato ga i nisam mnogo često koristila. Pošto je sada ovde, mislim da ću ga vrlo brzo potrošiti.


Druga prskalica je Elseve Total Repair Expres Conditioner. Iako ga često stavljam na kosu, čini mi se da se sporo troši, a stvarno omekša kosu i lepo miriše, i ne masti je, pa se nadam da ću i sa ovim proizvodom biti uspešna u tagu.


Još jedna stvat za kosu je Still regenerator. Više se ni ne sećam kako izgleda pakovanje jer ga imam skoro godinu dana i sada je već u užasnom stanju što se izgleda tiče. Međutim, kao regenerator je jako dobar, ali iako ga nema još mnogo, nikako da uspem da ga potrošim, pa sam ga baš zato i ubacila ovde.


I poslednja mazalica je Le Petit Marseillais krema za telo. Ova stvar je fenomenalna, toliko omekša kožu da je to neverovatno, a plus savršeno miriše. Ali nemam neku naviku da se mackam, tako da sam je zato malo i trošila. Da bi se to popravilo, i ona je našla mesto ovde.


Na svakom proizvodu sam linijom označila koliko ga ima, pa ću update uraditi 1. decembra.
Poželite mi sreću u trošenju, i ako želite, i vi se priključite ovom tagu.
Nadam se da ste uživali, a mi se čitamo u sledećem postu. ♥

Tuesday, November 1, 2016

Proizvodi potrošeni u oktobru

Kako vreme neverovatno brzo prolazi i već je novembar, došlo je vreme za proizvode potrošene u prethodnom mesecu. Pa, krenimo odmah.. 


Dva dezodoransa koja su istrošena jesu Nivea Protect and Care i C-thru Charming Love. Oba jako lepo mirišu, prvi na klasičnu Nivea kremu, a drugi je malo jači ali ipak divan. Iskreno, više volim Nivea dezodoranse od ovih da tako kažem samo parfemisanih koji ostavljaju vlažan osećaj, ali su i jedan i drugi odlični. Nivea dezodorans je kupljen u dm-u na nekoj akciji za 200 dinara, a C-thru sam dobila za rođendan.


Zatim, dve savršene Palmolive kupke. Jedna miriše na cveće i osvežava, dok je druga sa mirisom kokosa i umiruje. Obe su kremaste, što je dodatni plus. Imaju po 500 ml i uzete su u Idei za oko 400 dinara.


Kao i skoro svi B. U. parfemi koje sam koristila, i Heartbeat me je osvojio. Malo je jači ali ipak prelepo miriše, pakovanje je slatko, miris dosta dugo ostaje na koži, a nije ni skup, čini mi se da košta oko 500 dinara i može da se nađe u svim parfimerijama.


Ovde se našla i jedna stvarčica iz Avona. U pitanju je Avon Senses Sensual Mystique tečni sapun za ruke. Dobila sam ga još pre godinu dana za rođendan tako da ne znam koliko košta, ali je jako prijatan i blag. Miris mu je malo čudan kada se prvi put pomiriše, ali onda shvatiš da je zapravo divan i ne znam zašto mi je ovoliko trebalo da ga potrošim, ali to i nije važno. Možete ga nabaviti u Avon-u po sigurno prikladnoj ceni.


Za kraj, imam i tri proizvoda za negu lica. Prvi je 3 u 1 gel za čišćenje lica, piling i maska iz Young and Pure kolekcije iz Afrodite, koji odlično čisti, nije mnogo grub, može da se nađe u Lilly-ju i dm-u za oko 500 dinara. Detaljnije o njemu pročitajte ovde. Tu je i Remove Spots tretman za bubuljice iz iste linije koji mi je zaista pomogao, za razliku od Balea gela za istu svrhu koji mi je samo izazivao 5 bubuljica više oko te jedne koju bih namazala, pa iako je skoro pun, ide u kantu. I jedan i drugi su oko 250 dinara i mogu da se nađu i u dm-u i u Lilly-ju.


To su svi proizvodi koje sam potrošila u oktobru, nadam se da ste uživali, a mi se čitamo u sledećem postu! 

Sunday, October 23, 2016

Još jedan jesenji dan

Neverovatno koliko se ulenjim kad dođe ovo jesenje vreme. Učim, pa kao slučajno bacim pogled kroz prozor. Tamno, tmurno, kiša pljušti. Da li sam raspoložena za šetnju po kiši? Da, možda, ne. Čujem jastuk kako me zove da mu donesem toplo, mekano ćebe. I knjigu, i čaj. I da se uvučem tu negde. A obaveze? Ma lako ćemo.

• Slika je mojih ruku delo •
Ili ipak nećemo. Vesele boje da se razbije jesenja uspavanost? Bilo bi poželjno.
Knjiga iz biologije u ruke. Zanimljive sličice građe životinja. Roze, žuti, plavi, zeleni, narandžasti markeri. Da se istakne. Ali samo na papiru sa beleškama, knjige čuvamo. Čitam polako, s razumevanjem. Učim, pamtim, razmišljam. O plaži, hladnoj lubenici, sladoledu. To uvek nedostaje. I askon, akson i askus. Da se zapamti. U pauzi - rad iz likovnog. Senčim zgradu. B2 ovde desno, B4 ispod, B6 gore levo. Lepo izgleda. Pogled kroz prozor: mrak. Pogled na sat: 18:15h. Molim? Nešto se tu ne uklapa. Pre (samo) dva meseca sam u ovo vreme bila na plaži. I opet more, odbojka na pesku, slamnati šeširi.
Dosta za danas. Večera, pa na spavanje. Ujutru treba da se ustane dok je još mrak. 

Saturday, September 24, 2016

Fall mood - on!

Nema više sedenja do kasno napolju u šortsu, čavrljanja sa drugaricama na plaži, ili bioskopa na otvorenom. Došlo je vreme za čaj, ćebe i dobru knjigu. Eventualno novu epizodu Uvoda u anatomiju, ako se nađe vremena. Zatim, hiljade i hiljade videa i postova na temu jeseni: te DIY dekoracije za jesen, te jutarnje i večernje rutine za jesen, te proizvodi bez kojih jesen ne može da prođe..




Dođeš iz škole, druga smena, pa uzmeš beležnicu da dodaješ nove obaveze a precrtaš one već obavljene, kad ono shvatiš - pa petak je, pobogu! Onda uroniš u toplu kupku, zamoliš mamu da ti skuva čaj, uzmeš neki keksić ili kolačić, i onako topla, zavučeš se pod debelo ćebence i odmoriš par minuta. Pustiš laganu i tihu muziku. Samo ćutiš i gledaš kako kiša rominja i lupka na zatvoren prozor, jer ne želiš da ti hladnoća uđe u sobu. Onda uzmeš knjigu koja uvek stoji na noćnom stočiću i čeka da se upozna sa tobom. I tako se polako opuštaš od naporne školske nedelje, i umačeš keks u veliku šolju čaja. On se mrvi i komadići ostaju u šolji, neki čak završavaju na ćebetu, jer ima nas smotanih. Ali nije ti važno. Jer jesen je zaživela u tebi. 

Sunday, September 4, 2016

Recenzija: Afrodita Young & Pure 3 in 1 + Essence Triple Care + Elseve Total Repair 5 Express Conditioner

Posle kratke pauze zbog priprema za školu i drugih stvari, danas sam tu sa jednim podugačkim postom u kojem vam dajem svoja mišljenja o tri meni nova proizvoda. Pa, možemo da počnemo! 

Za početak, tu su umuvalica i lak za nokte. 


Essence Triple Care lak za nokte je bezbojan i služi da neguje, obnovi i ojača nokte. Daje im lep sjaj i zaista radi ono što proizvođač kaže. Čak nokti i brže rastu. Bio je 250 dinara u DM-u, pa ako tražite nešto povoljno i kvalitetno za negu noktiju , ovo vam svakako preporučujem.


Drugi na listi je Aftodita Young & Pure 3 in 1 gel za čišćenje lica, piling i maska. Ovaj proizvod ne sadrži parafine, parabene ni silikone. Premišljala sam se između njega i pene za čišćenje lica iz iste kolekcije, ali sam ipak uzela ovaj proizvod najviše zbog sastojaka kojih ima relativno malo, a rekla bih da nisu jako štetni. Namenjen je normalnoj do masnoj koži. Miris me podseća na slatkaste žvake što mi je okej, dok je struktura malo čudna. Dakle, proizvod je malo lepljiv i ima sitne plave čestice koje služe za piling. Kada ga nanesete na lice, imate osećaj da je nekako masno, ali kada ga isperete toplom vodom, lice je čisto i osveženo. Kao piling je jako blag, a kada se koristi kao maska, potrebno je da odstoji na licu 10 do 15 minuta i zatim se ispere. Mom licu koje je masno i sklono bubuljicama odgovara. Jedino što mi se ovde ne dopada je pakovanje, jer ne mogu da ga zatvorim a da ga dobro ne tresnem rukom. Cena mu je bila 515 dinara u DM-u na akciji, a ima ga i u Lilly-ju. Sve u svemu, mislim da je ovo dosta dobra umivalica jer može da se koristi kao tri stvarčice i možete da je probate ali i ne morate. Meni je i dalje ipak najdraža i najbolja SebaMed pena za čišćenje lica. 







Za kraj, tu je nova prskalica za kosu iz Loreala. Reč je o Loreal Elseve Total Repair 5 Express Conditioner sa Pro-Keratinom i Shine-Care serumom. Oporavlja oštećenu kosu, smanjuje naelektrisanje kose i pomaže u lakšem raščešljavanju. Ne ispira se i ne otežava i ne masti kosu. Lepo miriše i jako dobro neguje - kosa je mekša, sjajnija, manje čupava i lepša. Može da se nabavi i u Lilly-ju i u DM-u za oko 400 dinara. Pre upotrebe treba dobro da se promućka da bi se dva dela sjedinila i tada se prska na mokru ili suvu kosu. Postoje još dve vrste, roze i žuta, za drugačije tipove kose. Mislim da se isplati uložiti u ovakvu prskalicu i definitivno je treba imati.








Nadam se da sam vam ovim recenzijama olakšala donošenje odluke ako ste se premišljali da nabavite neki od ovih proizvoda, a mi se čitamo u sledećem postu!❤