Pages

Sunday, August 20, 2017

Travel bucket list #1

Volim putovanja od kako znam za sebe. Novi predeli, ljudi i kulture me neverovatno privlače. Taj odlazak u nepoznato, istraživanje svega onoga o čemu si oduvek sanjao. Ove godine sa srednjom školom idem na ekskurziju u Beč, Budimpeštu i Bratislavu, a to mi je ujedno i prvo putovanje van Srbije ili Crne Gore. Malo je reći da mu se mnogo radujem, a kako se nadam da će to biti prvo u dugom nizu putovanja po svetu,  krenuću sa #TBL serijom postova koja će uključivati države, gradove i predele koje bih želela da posetim. Spremite se, avanture počinju! 

Karibi


Da li zbog filmova Pirati sa Kariba koje obožavam, ili bezbrojnih plaža kojima se divim, ova ostrva se nalaze na samom vrhu moje liste. Tirkizna voda okeana, visoke palme, peščane plaže, flamingosi, magični korali, uživanje. Neka čudesna sila me privlači da odem tamo, u raj za dušu i telo. 



Pariz


Uh, odakle početi? Ajfelova kula, Luvr, Notr Dam, Jelisejska polja... Francuski jezik, kroasani, vina, moda, umetnost i sve tajne koje sa sobom nosi Grad svetlosti. Prestonica Francuske odiše elegancijom i prefinjenošću koja se retko sreće. 




Venecija i Rim


Trgovi, hramovi, gondole i "vodene" ulice koje krase ove gradove svakodnevno primaju hiljade turista, što nimalo ne čudi, a nadam se da neću biti izuzetak.






Los Anđeles i Njujork


Verujem da je velikom broju ljudi želja da poseti Ameriku, i to Njujork i Los Anđeles. Život kakav se tamo nudi izgleda mnogo lepše nego ovaj naš. Užurbanost i opuštenost, rad i odmor. Mnogo kontrasta karakteriše ove gradove. Možda su zato toliko i popularni.  




London


Big Ben, Bakingemska Palata i "London Eye" su prve asocijacije pri pomisli na glavni grad Velike Britanije. Iako kišovit i povremeno sumoran, London nekom magijom doziva turiste, jer kako u filmu kažu, "There's no place like London" (film: Sweeney Todd: The demon barber of Fleet street)




Moskva i Sankt Peterburg


Zamkovi, trgovi, spomenici, ali i metroi karakteristična su obeležja ovih gradova. Duga i bogata istorija, bogatstvo ruskih plemića, ratovi i pobede oživljavaju pred ljudskim očima kada posete Moskvu i Sankt Peterburg. Kultura koja ostavlja bez daha!




Grčka


Santorini i Mikonos, Atina i hramovi, plava i bela. To je sve što imam da kažem ☺




Sidnej


Australija je tako daleka, opasna i privlačna. Divlja priroda i uglađeni gradovi. Idealno skockano i upakovano. Prosto mami posetioce na svoje tlo.



Turska


Dom baklave, ratluka i čaja. Aja Sofija, Pumakale, džamije i tradicija. Ova zemlja odiše posebnim duhom istoka koji doziva.




Island


Crna plaža, Plava laguna, čudesan reljef. Island ima nešto što se na drugim mestima ne sreće. Ne znam kako to da objasnim, ali imam veliku želju da ga posetim.


°Sve slike su preuzete sa Pinteresta°

Koja mesta vi želite da posetite?
Nadam se da vam se dopao ovaj post, a mi se čitamo u sledećem!☺

Sunday, August 13, 2017

Letnja biblioteka!

Ovog leta sam pomalo i čitala, pa ću vam u ovom postu pisati o knjigama koje sam uspela da ugrabim. ☺
(Knjige koje sam zimus pročitala ⇨ 📚)

Prva na spisku je Pre nego što zaspim Stivena Votsona. Kristina je spisateljica koja je doživela nesreću i pamćenje joj se gubi kada zaspi. Svakog jutra se budi uplašena i izgubljena, pored njoj nepoznatog čoveka, u stranoj kući. Svakog jutra se ponovo upoznaje sa njim, kućom, slikama koje joj on ostavlja kako bi shvatila ko je i gde je. Međutim, jednog dana dobija poziv od doktora Eda, koji joj govori da u ormaru pronađe dnevnik. Pomalo skeptična, zbunjena i nepoverljiva, Kristina ipak otvara ormar u kojem, na svoje iznenađenje, pronalazi dnevnik. Seda na krevet i počinje da čita, a ne može ni da nasluti šta je sve u njemu zapisala...
Ova knjiga me je oduševila. Nisam je ispustila dok je nisam pročitala do kraja. Ni sad ne znam šta bih mogla da kažem o njoj, osim možda ovoga: Mozak i um su neverovatne stvari kojima tako lako može da se igra, a ljudi su spremni na mnogo toga kada nešto požele. Ako budete imali priliku, obavezno je pročitajte!


Kao i uvek, Šeldon nikoga ne ostavlja ravnodušnim. Nastavak knjige Ako dočekam sutra - Sutra je novi dan - donosi nove događaje starim junacima, Trejsi i Džefu. Kada jednog dana ona nestane, Džef ne prestaje da veruje da je i dalje živa iako svi misle drugačije. Ostavivši pljačke za sobom, Trejsi je započela novi život daleko od svih, ali izgleda da neko iz njene i Džefove prošlosti želi osvetu. Serije novih pljački koje neodoljivo podsećaju na bivšu majstoricu dovešće Trejsi do susreta sa onim što je sve ovo vreme pokušavala da izbegne i zaboravi. Nepredvidivi zapleti drže pažnju do samog kraja i ostavljaju bez teksta. Mislim da postoji još jedan nastavak o Trejsi i Džefu, pa se nadam da ću ga uskoro naći. Ovo je definitivno jedan od mojih omiljenih serijala knjiga!


Sledeća knjiga je Bez oklevanja koju je napisala Sandra Braun. Belami je imala 12 godina kada joj je sestra Suzan ubijena. Sada je objavila knjigu o ovom zločinu pod pseudonimom, ali skrivanje joj ne uspeva i javnost ubrzo saznaje ko je. Knjiga joj donosi nevolje povezane sa sestrinom smrću, a u život joj se vraća i jedan od osumnjičenih, Dent Karter, koji nema baš prijatnu prošlost sa Belaminom (inače imućnom) porodicom. Uz Denta pokušava da shvati ko joj ovo smešta, ali javlja se novi problem - njena sećanja o zločinu više ne izgledaju tako čisto i istinito. 
Ovo je jedna od onih knjiga koje su dobre i to je to. Zanimljiva je, ima dobru radnju, i onda dolazi ono ali. Prazno. Ne znam zašto je ostavila takav utisak na mene, mada daleko od toga da ne treba da joj pružite šansu. Ukusi su različiti i možda se vama baš dopadne. ☺


Tu je i prva knjiga Nore Roberts koju sam pročitala. U pitanju je Mesec nad Karolinom, a radi se o Tori Bodin, sada ženi koja se vraća u gradić u kojem je odrasla. Njeno detinjstvo nije bilo srećno - otac ju je često tukao a majka nije smela da mu se suprotstavi. Jedini izlaz bila joj je drugarica Houp s kojom je provodila najlepše trenutke. Međutim, Houp je tada ubijena a Tori odvodi njenog tatu i brata, kao i policajce, na mesto zločina, iako ranije nije bila tamo. Houpin ubica nikada nije otkriven. Seleći se iz grada u grad od kada je pobegla od roditelja, menjala je svoju ličnost, ali nikada nije zaboravila svoju najbolju drugaricu i sada je došlo vreme da se vrati u Progres. Iako je želela da ovde započne nov i miran život, gde će imati svoju radnju, prošlost joj ne dozvoljava da je se otarasi. Sećanja su sve jača, a opasnost vreba svuda, baš kao i Houpin ubica. 
Sada mi je jasno zašto toliko ljudi voli Norine knjige! Pomalo misteriozno, ovo štivo je jako zanimljivo, prosto vas vuče da čitate dalje. Ni jednog trenutka vam ne da mira, i ako ste mislili da je sve jasno, varate se. Odlična knjiga, sve preporuke!


Nešto najbolje što sam ovog leta, a možda i ikada pročitala je Da Vinčijev kod Dena Brauna. Toliko toga što se dovodi u pitanje, toliko neverovatno dobro osmišljeno i napisano, toliko zapanjujuće i očaravajuće. Pravi primer za "mind blown". Jedno ubistvo dovešće do takvih otkrića za obične ljude da je skoro nemoguće da poveruju u njihovu stvarnost. Genijalno, maestralno, fascinantno.  


To je sve za ovaj post, nadam se da vam se dopao i da vam je bar jedna knjiga zapala za oko. U komentarima ostavite neke koje su vas očarale, kao i ideje i želje za naredne postove, a mi se čitamo u sledećem! ☺

Saturday, August 5, 2017

Vrednost lepe reči

Pre par dana sam naišla na sliku na kojoj piše: "Koliko biste bili lepi kada bi se sve reči koje izgovorite ispisivale na vama?"
Ova rečenica me je malo zagolicala. Nikada nisam toliko razmišljala o onome što kažem. Na koji način to kažem. Verujem da retko ko i misli na uticaj koji reči ostavljaju na sagovornika. Koliko mogu da pomognu, da usreće, da zabole. Ne uče nas da razmišljamo o tome. Od malena se sve vrti oko lepote i izgleda. Iako to jeste prva stvar koju primetimo kod nekoga, daleko od toga da sme da bude jedina.


Reči su neverovatno oružje. Tako opasno, tako predivno. Očaravajuće i zadivljujuće, oporo i gorko. Oštro poput mača, nežno kao najfiniji pamuk. Opuštajuće, intrigirajuće. Ne shvatamo koliku snagu i moć nosimo u sebi. Razmenjujemo je sa najbližima i sa potpunim neznancima. Dajemo je i primamo bez neke velike zahvalnosti, bez truda, bez osećajanosti. Hladno i nezrelo. A može da bude tako lepo.

Duša. Sreća. Đurđevak. Nada. Jutro. Detinjstvo. Grlica. Bajka. Majušno. Plavetnilo. Smešak. Povetarac. Nebo. Sloboda. Majka. 

Toliko reči koje mogu da promene život. Da ga preokrenu za 360 stepeni. Ulepšaju i unište. 


Reči su kao igra vešanja. Jedno pogrešno slovo i "obesio" si čoveka. Jedno dobro slovo i spasićeš ga. U stvarnosti, ljudi se obese, upucaju - svesno i namerno umiru na različite načine jer ne vide drugi izlaz. Ali kao i čiki iz igre, život im je gotov - zbog reči koje im je neko uputio, koje im upućuje svakodnevno, bez sažaljenja i oklevanja. Lepa reč, savet, podrška - to je ono što menja život. Osobu. Svet.



Zato razmislite kada sledeći put poželite da opsujete, da nekoga uvredite, ponizite. Koliko biste bili lepi kada bi se te reči ispisale na vama?

Monday, July 31, 2017

Letnja Pomoć Prijatelja (LPP)

Auh. Šest meseci bez ijednog posta. Nula. Zašto? Ne znam. Da li mi je nedostajalo? Jeste. Da ne dužim - žao mi je i potrudiću se da se ne ponovi. Ali, ova pauza me je napunila idejama i jedva čekam da ih pretočim u brdo novih postova, koje počinje od ovog.

LPP, iliti Letnja Pomoć Prijatelja tema je današnjeg posta, pa krenimo bez odugovlačenja ☺


Neprijatelj #1 - Dosada

Bilo da ste na moru ili kod kuće ili pak odbrojavate dane do putovanja, ova boljka može da bude veoma naporna, pogotovo kad vrućina udari u glavu, pa mogućnosti samo isparavaju jedna za drugom. Sedenje u krevetu pored klime, uz Instagram, Pinterest i sladoled javlja se kao prvo rešenje, ali ne treba da bude i jedino. Evo par ideja kako da pobedite prvu prepreku:

~ Istražujte grad u kom se nalazite, čak i ako u njemu živite. Igrajte se turista, prošetajte po ulicama kao stranci, posetite znamenitosti grada, sedite u lep kafić, počastite se nekim specijalitetom, trčite po pesku na plaži, pronađite zanimljive kutke i prodavnice, slušajte šum talasa, upoznajte nove ljude i drugu kulturu. Uživajte u tom putovanju, fotografišite, ali i proživite trenutak - gledajte zalazak sunca, upijajte mirise prirode, posmatrajte okolinu, slušajte vetar i prepustite se.



~ Gledajte neku dobru seriju (Game of Thrones) ili film (Pirates of the Caribbean, Real Steel, Charlie and the chocolate factory, The parents trap), a ako želite da odmorite oči od elektronskih uređaja, knjigu u ruke (Devojka iz Bruklina, Pre nego što zaspim, Da Vinčijev kod, Čiča Gorio, Poslednji voz za Istanbul, Serija nesrećnih događaja) i uživajte!


~ Posvetite se nekom hobiju. Bilo da je u pitanju crtanje, slikanje, fotografisanje, sviranje, gluma, pevanje, pisanje, eksperimentisanje sa diy projektima.. Radite nešto što volite, što vam pričinjava zadovoljstvo i čini srećnima.


~ Učite strani jezik. Duolingo je aplikacija koja omogućava učenje raznih jezika i to besplatno. Možete da izaberete jezik sa kojeg želite da učite (srpski nije u toj ponudi), i u zavisnosti od njega birate jezik(e) koje želite da učite. Ako u školi učite, na primer, nemački, ovde možete da ga usavršite, a možete i da uzmete neki drugi - francuski, ruski, španski, turski... Samo malo volje je potrebno da krenete, radite svaki dan i rezultati će polako dolaziti.



Neprijatelj #2 - Komarci, pčele, bube i bubice

Ako nešto ne volim kada je leto u pitanju, onda su to bube. Nije bitno koje vrste, ali ako zuje, bruje, bodu i iskaču sa svih strana, ne želim ih u blizini. Pošto ne možemo da ih izbegnemo, bar možemo da se, koliko-toliko, zaštitimo od njihovih napada:

~ Koristite Autan ili već nešto za zaštitu od ujeda komaraca. Najbolji mi je Autan u stiku - lepo se namažem debelim slojem i komarci samo beže.

~ U slučaju da vas ubode pčela/osa, uberite tri različite travčice, malo ih izmuljajte rukama i stavite na ubod. Bol će se ubrzo smanjiti, a i bude malo manje strašno. Možete da stavite i nešto hladno - led ili flašu vode, da ublaži otok.



~ Kada sedite napolju, možete da upalite one splirale koje rasteruju komarce. Provereno rade.

~ Ako imate probleme sa pčelama i osama koje ne prestaju da pristižu, u plastičnu flašu (eventualno čašu) sipajte alkohol i koka kolu. Koka kola ih privlači jer je slatka, pa samo upadaju u tečnost. Udave se, bude mi ih žao, ali sa njima jednostavno nema kompromisa.

~ Pomirimo se sa činjenicom da bubetina, buba i bubica uvek ima, uvek će ih i biti, pa jednostavno treba da se trudimo da ne dolazimo u kontakt s njima. Što je sigurno, sigurno je.


Neprijatelj #3 - Sunce i sunčanje

Na plaži ili na ulici, izlaganje suncu je neizbežno, pa treba da se zaštitimo što efikasnije:

~ Krema ili sprej za sunčanje su neizbežni pre izlaska napolje. Skala zaštitnih faktora je široka, pa bitajte koji vam najviše odgovara. Kada sam na moru, u početku koristim faktor 30, a čim "uhvatim" malo boje pređem na niži, pa ga skoro i ne koristim. Nije baš zdravo za kožu, znam, ali probaću da se naviknem na to mackanje ☺

~ Kačket ili šešir i naočare za sunce su spas za lice i glavu, a osim što štite, izgledaju lepo uz bilo koju odevnu kombinaciju.



~ Izbegavajte da izlazite napolje kada je sunce najjače. Bićete zahvalni sami sebi što ste odoleli iskušenju da se čvarite u 13h kada se "najbrže crni"


Nadam se da vam se ovaj post dopao i da vam je pomogao, a mi se čitamo u sledećem! ☺