Pages

Showing posts with label Back to school. Show all posts
Showing posts with label Back to school. Show all posts

Sunday, September 3, 2017

Prvi dan srednje škole + 3 outfit ideje

Prvi dan srednje škole je većini prošao, i nadam se da nije bio strašan koliko skoro svi očekujemo da će da bude, jer ćete danas proživeti moj prvi dan u Gimnaziji. ☺



Prvi septembar 2015. sam duuugo iščekivala. Planirala sam šta ću da obučem, nagađala s kim bih mogla da budem u odeljenju, slušala glasine o profesorima... I tako, leto je prošlo i stiglo je vreme za polazak u školu. Veče pre sam spremila odeću, patike i torbu, spakovala svesku i pernicu, navila sat i legla u krevet. 
Ujutru me je zvonjava alarma probudila bez zakašnjenja, u pripremi i odlasku u školu nije bilo nikakvih problema, ni gužve, ni kiše, sve savršeno. Pred gimnazijom gomila nas prvačića koji čekamo da nas pozovu u odaje nove škole. Ubrzo smo i ušli u veliku svečanu salu, i seli. Tačnije, otprilike svi osim mene su seli. Zašto ne i ja? Zato što sam propala kroz stolicu. Htela sam da sednem i ona se samo zaklopila, a ja ostala u njoj. Šta da kažem, imamo jako nepraktične stolice. Evo, počela je treća godina kako idem u tu školu, a i dalje ne umem da sednem na stolicu u svečanoj sali kako treba.  
Kasnije smo otišli u učionicu sa razrednom, ona nam je pričala kako i šta, imali smo časove, upoznavali se sa profesorima i međusobno, ništa posebno.




Uglavnom, prvi dan srednje škole je samo početak jednog novog perioda, a sami treba da ga otkrivamo i doživljavamo na neki svoj način. Shvatićete da legende o strašnim profesorima koji jedu nove đake nisu tačne. Važno je da ostavite što bolji utisak na samom početku, jer se on provlači kroz sve četiri godine i teško je promeniti sliku koju su profesori stvorili o nama, pogotovo ako je loša. Zato, glavu gore, redovno učite, javljajte se, vežbajte, učestvujte na časovima, ali i uživajte u ovim godinama. Upoznajte nove ljude, družite se, šetajte, i ne dozvolite da stres i negativnost koji se provlače kroz školske dane utiču na vas. Živite i uživajte. Želim vam srećnu novu školsku godinu! ☺

Tuesday, September 15, 2015

Back to school: study and organisation tips

Škola je već počela, a nikako ne mogu da se prilagodim toj promeni između lenčarenja po ceo dan i ranog ustajanja, prelistavljanja slika na tumblru i mnogo obaveza. Verujem da je i vama tako. Ali, sve se može kad se hoće. Zato ću podeliti sa vama svoje načine organizacije i metode učenja koje su meni pomogle, a nadam se da će i vama.
Za početak, važno je da odmah shvatimo da nas čeka još devet meseci škole, domaćih zadataka, ispitivanja... Zato odmah treba da se potrudimo da nam ocene na početku budu što bolje. Takođe, ako ste krenuli u srednju školu, javljajte se i zapnite na početku da bi profesori stekli što bolji utisak o vama. 

Još nešto je veoma bitno, a to je dobra organizacija koju treba da POŠTUJEMO. Često sam zapisivala šta sve treba da odradim, neke podsetnike, vreme određeno za učenje, za odmor... Međutim, nisam se pridržavala tih lista. Tako sam nastavila bez njih i nije mi bio problem da zapamtim šta sve treba da odradim. Ali, sada u srednjoj školi ima mnogo više obaveza, profesori su dosta zahtevniji, nema provlačenja kod domaćih zadataka i ispitivanja. Već sam shvatila da neću moći sve da postignem ako budem odlagala lekcije. Zato sam napravila sebi mali planer u kom beležim sve obaveze vezane za neki predmet, a kada ih obavim, obavezno ih štikliram. To mi daje motivaciju da se i dalje trudim i da sve radim na vreme, jer kada su vam sve obaveze pretočene na papir, i kada jednu za drugom polako otpisujete sa ''to do'' liste, postajaćete ponosniji na sebe zbog završetka nekih stvari, pogotovo ako su vam bile teške( kao analiza pesme Banović Strahinja). Naravno, uvek treba da ostavite vremena za odmor, a baš zato i preporučujem da odmah nakon što dođete kući uradite domaći, spakujete stvari i naučite to što vam treba(sve to, naravno, posle ručka:D) i onda imate vremena na pretek.


Da bi se sve ove stvari sprovele u delo, a da bi tu bilo još dodatne motivacije, važno je da nam radni sto bude dobro organizovan. To uključuje svetle boje i šarene dezene, ali ne treba da bude prenatrpano, jer neuredan prostor lako odvuče pažnju. Stvari koje svaki radni sto treba da ima su hemijske i obične olovke (obavezno ukrašene washi trakama), markeri, planer, post it papirići, voda i sat. Kada učim, tu dodam i knjige i sveske, jer bez njih se ne može. Mobilni obavezno sklonim što dalje da me ne bi ometao. Tako na miru mogu da učim, a pribor mi je na mestu, uredan i veseo :)


Dok učim, volim da različitim markerima podvlačim različite podatke, na primer: plavi koristim za godine, zeleni za imena, narandžasti za definicije... Vidim da su mi drugačije stvari označene na svoj način, i mnogo mi je lakše da tako zapamtim. Privlače me jarke boje, šta ću :D 


To bi bili neki moji saveti oko škole i organizacije, a ako imate neke svoje metode i ideje ostavite ih u komentaru. :)